Uwagi do drugiej wersji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023- 2027
Warszawa, 15 września 2021 r.
Dodatkowe uwagi bez numeru interwencji:
1.W interwencji dot. cappingu proponujemy doprecyzować, aby kwota redukcji dopłaty była pomniejszona o następujące koszty związane z pracownikami i utrzymaniem miejsc pracy:
– Koszty wynagrodzenia i wszelkie jego pochodne, w tym składki chorobowe
– Koszty medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie wstępne, kontrolne, okresowe i sanitarne
– Koszty doposażenia stanowisk pracy
– Koszty Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
– Koszty szkoleń BHP oraz szkoleń zwiększających kompetencje twarde i miękkie pracowników
– Koszty uzyskania uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy, np. na obsługę wózków widłowych, uprawnień energetycznych itp
– Koszty pakietów medycznych dla pracowników
– Koszty szczepień profilaktycznych
– Koszty zakupu, prania i naprawy odzieży roboczej
– Koszty posiłków regeneracyjnych
– Koszty hoteli i noclegów dla pracowników
– Koszty transportu do pracy
– Koszty wsparcia psychologicznego i prawnego dla pracowników
- Poprawa struktury agrarnej
Fundusze Europejskiego Zielonego Ładu powinny zostać wykorzystane do poprawy krajowej struktury agrarnej. Proponujemy rozszerzyć pakiet działań w ramach wspierania dochodów gospodarstw rolnych o kierunkową zmianę struktury agrarnej, powiązanej z powiększaniem powierzchni gospodarstw oraz o poprawę wydajności produkcji.
- Wsparcie dostępu do nowych technologii dla większych gospodarstw
Duże gospodarstwa (najbardziej predystynowane do absorbowania nowych technologii, innowacji i walki konkurencyjnej) zostały wyeliminowane ze wsparcia PROW. Wnioskujemy uwzględnienie w Planie Strategicznym roli dużych gospodarstw w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju, zrównoważonego rozwoju i wydajnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Badania naukowe wykazały, że przy wyższym poziomie intensywności produkcji obciążenie jednostki produkcji gazami cieplarnianymi jest niższe.
4.Wsparcie do 300 ha w gospodarstwie.
Wspierane są małe gospodarstwa, często o charakterze socjalnym, a nie towarowym. Proponowany sposób działania wskazuje, że celowym zamierzeniem jest dążenie do utrwalania rozdrobnionej struktury polskiego rolnictwa. Jako Federacja jesteśmy zdania, że wsparcie powinno być dostępne również dla większych gospodarstw o potencjale rozwojowym i proponujemy, aby wsparcie dotyczyło 300 ha w każdym gospodarstwie.
- Ograniczenie produkcji rolniczej
Ograniczenie produkcji rolniczej w Unii Europejskiej nie jest remedium na zagrożenia środowiskowe i klimatyczne, gdyż nie stanowią one rozwiązań w skali globalnej. Przeniesienie produkcji z UE do innych rejonów, o technologiach nieuwzgledniających wymagań środowiskowych, może spowodować pogorszenie wpływu na klimat w skali globalnej.
- Ograniczenie zużycia antybiotyków
Podniesienie opłacalności produkcji zwierząt można uzyskać poprzez wprowadzenie zdrowotnych programów profilaktycznych dla stad trzody chlewnej, co spowoduje zmniejszenie upadków macior, śmiertelności zarodków w okresie ciąży i upadków prosiąt przed odsadzeniem. Poprawa zdrowia zwierząt prowadzi do zmniejszenia zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej oraz ograniczenia zjawiska oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. W Planie Strategicznym nie założono wsparcia dla zdrowotnych programów profilaktycznych zwierząt.
Ignacy Zaremba
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”
Mariusz Olejnik
Prezes Zarządu
Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych
Aleksander Dargiewicz
Prezes Zarządu
Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
Piotr Kulikowski
Prezes Zarządu
Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
Jerzy Wierzbicki
Prezes Zarządu
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego
Jacek Zarzecki
Prezes Zarządu
Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
Leszek Hądzlik
Prezydent
Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
W
I
Ę
C
E
J
Pismo z poparciem dla artykułu „Kulisy wegańskiej krucjaty” prof. Jarosława Całki
Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Warszawa, dnia 5 sierpnia 2024 r.Szanowny Pan Prof. dr hab. Jerzy PrzyborowskiRektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego Szanowny Panie Rektorze, Członkowie inicjatywy #HodowcyRazem to osiem...
Pismo w sprawie konsultacji projektu rozporządzenia dot. działania Współpraca objętego PROW na lata 2014- 2020
Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Warszawa, dnia 30 lipca 2024 r.Szanowny Pan Czesław Siekierski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi W związku z pismem Pana Ministra z dnia 19.07.2024 r. znak DIW.wbc.0210.2.2023 dotyczącym konsultacji...
Stanowisko członków inicjatywy #HodowcyRazem w sprawie rozporządzenie EUDR
Czas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoWarszawa, dnia 30 lipca 2024 r.Rozporządzenie EUDR, które weszło w życie 29 czerwca 2023 r. reguluje wprowadzanie na rynek unijny i wywóz z UE niektórych towarów i produktów, których produkcja może mieć...
► KIM JESTEŚMY
► NASZE DZIAŁANIA
► NAUKA I WIEDZA
► PRAWO
► VIDEO
► KONTAKT
POLITYKA PRYWATNOŚCI
©2024 #HodowcyRazem