Pismo do premiera Kowalczyka w sprawie zniesienia ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi
Warszawa, 30 marca 2022 r.
Szanowny Pan
Henryk Kowalczyk
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Dotyczy: zniesienia ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi
Szanowny Panie Premierze!
W Polsce od 2007 roku wprowadzono ograniczenia związane z obrotem nawozami naturalnymi. Problem dotyka gospodarstw utrzymujących powyżej 750 loch lub 2000 szt. świń o wadze ponad 30 kg przeznaczonych do tuczu. Gospodarstwa te mogą zbyć tylko 30% wyprodukowanej gnojowicy. Obecnie przepisy te są zawarte w ustawie Prawo Wodne, które podczas obecnego kryzysu sektora nawozowego utrudniają obrót nawozami naturalnymi. Powyższym restrykcjom nie podlegają tylko nawozy naturalne przeznaczone do biogazowni, których w Polsce nie ma zbyt wiele.
Prawo wodne art. 105a, ust.6
„Podmiot prowadzący działalność, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może zbyć do 30% gnojówki i gnojowicy do bezpośredniego rolniczego wykorzystania, a pozostałą ilość przeznaczyć we własnym zakresie lub przekazać innemu podmiotowi do produkcji biogazu rolniczego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii lub zagospodarować na działkach rolnych, których jest posiadaczem i na których prowadzi uprawę roślin.”
W sytuacji kryzysowej, z jaką mamy do czynienia na rynku nawozów sztucznych ze względu na ich małą dostępność i wysokie ceny, można bardziej zoptymalizować nawożenie i dostępność nawozów naturalnych. Poziom zainteresowania nawozami naturalnymi ze strony rolników prowadzących uprawy polowe jest bardzo duży. Uwolnienie rynku nawozów naturalnych może mieć kluczowe znaczenie w ograniczaniu kosztów produkcji roślinnej, odbudowie krajowego sektora produkcji trzody chlewnej oraz poprawie konkurencyjności polskiego rolnictwa. Dlatego sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wnioskują o wykreślenie cytowanego powyżej przepisu z ustawy.
Sygnatariusze #HodowcyRazem
Andrzej Kabat
Prezes Zarządu Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”Mariusz Olejnik
Prezes Zarządu Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli RolnychAleksander Dargiewicz
Prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIGDariusz Goszczyński
Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba GospodarczaJerzy Wierzbicki
Prezes Zarządu Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła MięsnegoJacek Zarzecki
Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła MięsnegoLeszek Hądzlik
Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów MlekaW
I
Ę
C
E
J
Stanowisko dot. pisma RPO krytycznie odnoszącego się do funkcjonowania produkcji zwierzęcej w Polsce
#HodowcyRazem krytykują jednostronne stanowisko RPO prezentujące narrację antyrolniczych organizacji, dążących w istocie do likwidacji polskiej produkcji zwierzęcej.
Stanowisko dot. wydania rozporządzenia umożliwiającego przemieszczanie bydła
Zwracamy się z prośbą o rozważenie wydania rozporządzenia umożliwiającego przemieszczanie bydła ze strefy, która nie jest wolna od choroby niebieskiego języka, do identycznej strefy w Polsce
Pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. zagospodarowania przestrzennego
Pismo skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego dot. zagospodarowania przestrzennego podpisane przez organizacje zrzeszone w inicjatywie #HodowcyRazem.

► KIM JESTEŚMY
► NASZE DZIAŁANIA
► NAUKA I WIEDZA
► PRAWO
► VIDEO
► KONTAKT
POLITYKA PRYWATNOŚCI
©2024 #HodowcyRazem