Pismo dotyczące eko- schematów w Krajowym Planie Strategicznym dla WPR
Warszawa, 14 czerwca 2022 r.
Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Pan
Jarosław Kaczyński
Wiceprezes Rady Ministrów
Szanowny Pan
Henryk Kowalczyk
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Szanowny Pan
Janusz Wojciechowski
Komisarz UE do spraw rolnictwa
Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zdecyduje o przyszłości polskiego rolnictwa. Polscy hodowcy zwierząt doskonale zdają sobie sprawę z wyzwań jakie przed nimi stoją. Nasilają się oczekiwania konsumentów wobec produktów zwierzęcych aby były one wytwarzane w warunkach podwyższonego dobrostanu zwierząt a także z poszanowaniem środowiska.
Trwają prace legislacyjne nowej unijnej polityki promocji o budżecie około 200 mln EUR rocznie. Wg unijnej strategii „od pola do stołu”, nowa polityka będzie wspierać promocję mięsa o ile było ono wytworzone metodami zrównoważonymi, niskoemisyjnymi. Kluczowymi filarami zrównoważonej produkcji zwierzęcej są dobrostan zwierząt, redukcja emisji oraz odporność ekonomiczna. Analiza najbliższych wyzwań i aktualnej propozycji Krajowego Planu Strategicznego (KPS) prowadzi nas do wniosków, że niezbędne są zmiany w tym planie, które ułatwią polskim rolnikom dostosowanie się do realiów zmieniającego się świata.
W związku z powyższym my niżej podpisani przedstawiciele organizacji rolniczych w Polsce zorganizowanych w ramach inicjatywy #HodowcyRazem oraz Polski Związek Niezależnych Producentów Świń wnosimy o to, by w ramach finalizowanych obecnie prac nad Krajowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, zawarte w tym planie tzw. eko-schematy, obejmujące 25 % koperty dopłat bezpośrednich oprzeć na dwóch głównych działaniach tj.:
- Na wsparciu dobrostanu zwierząt, przez którą to pomoc, mocno preferowaną przez UE, rozpocznie się odbudowa hodowli zwierząt w małych i średnich gospodarstwach rodzinnych, dziś z tych gospodarstw wypieranej na skutek postępującej koncentracji produkcji rolniczej. W latach 2010-2020 liczba gospodarstw rolnych prowadzących chów bądź hodowlę zwierząt zmniejszyła się z 914 tysięcy do 574 tysięcy. W ciągu 10 lat ponad 340 tysięcy gospodarstw zaprzestało produkcji zwierzęcej, każdego dnia prawie 100 gospodarstw rolnych w Polsce, głównie małych i średnich gospodarstw rodzinnych;
- Wspieraniu rolnictwa węglowego, metod rolniczych sprzyjających pochłanianiu dwutlenku węgla i ochronie gleby i które w przyszłości pozwoli włączyć rolników w korzystny dla nich system handlu pozwoleniami na emisję CO2.
Wnosimy ponadto o:
- Wsparcie uprawy roślin miododajnych poprzez połączenie z produkcją miodu. W obrębie 1 km od kwitnącej uprawy takich roślin winno znaleźć się co najmniej 7 rodzin pszczelich.
- By w ramach II filara WPR, czyli Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidzieć fundusze na inwestycje w eko-schematy, czyli w dobrostan zwierząt, rolnictwo węglowe oraz poprawę bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta.
Uważamy, że oba te eko-schematy powinny podlegać stopniowaniu, na zasadzie że im więcej dobrostanu i im więcej wkładu w zachowanie węgla w glebie, tym wyższa płatność dla rolnika.
Pomoc dla młodego rolnika winna być kierowana w sytuacji gdy jest on nie tylko zarządzającym gospodarstwem, ale również gdy jest współzarządzającym wielopokoleniowym gospodarstwem rodzinnym.
Pomoc w zakresie systemów jakości powinna być kierowana w większym stopniu na gospodarstwo, co pozwoli znacznie efektywniej wykorzystać środki na wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu dostaw zarówno przez małe i średnie gospodarstwa rodzinne jak i przez większe podmioty.
W załączniku do niniejszego oświadczenia wskazujemy konkretny sposób, w jaki dobrostan zwierząt powinien być wprowadzony do KPS w ramach ekoschematów. Uważamy, że rolnictwo węglowe jest kolejnym kluczowym dla polskich rolników działaniem i przesyłamy w załączeniu konkretną propozycję rozwiązań.
Zwracamy się do Pana Premiera i Panów wicepremierów oraz Pana Komisarza o wsparcie i uwzględnienie naszej inicjatywy.
Sygnatariusze #HodowcyRazem
Aleksander Dargiewicz
Prezes Zarządu
Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
Andrzej Kabat
Prezes Zarządu
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”
Leszek Hądzlik
Prezydent
Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Mariusz Olejnik
Prezes Zarządu
Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych
Dariusz Goszczyński
Dyrektor Generalny
Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
Paweł Podstawka
Przewodniczący
Krajowej Federacji Hodowców
Drobiu i Producentów Jaj
Jerzy Wierzbicki
Prezes Zarządu
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego
Jacek Zarzecki
Prezes Zarządu
Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
W
I
Ę
C
E
J
Pismo z poparciem dla artykułu „Kulisy wegańskiej krucjaty” prof. Jarosława Całki
Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Warszawa, dnia 5 sierpnia 2024 r.Szanowny Pan Prof. dr hab. Jerzy PrzyborowskiRektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego Szanowny Panie Rektorze, Członkowie inicjatywy #HodowcyRazem to osiem...
Pismo w sprawie konsultacji projektu rozporządzenia dot. działania Współpraca objętego PROW na lata 2014- 2020
Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Warszawa, dnia 30 lipca 2024 r.Szanowny Pan Czesław Siekierski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi W związku z pismem Pana Ministra z dnia 19.07.2024 r. znak DIW.wbc.0210.2.2023 dotyczącym konsultacji...
Stanowisko członków inicjatywy #HodowcyRazem w sprawie rozporządzenie EUDR
Czas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoWarszawa, dnia 30 lipca 2024 r.Rozporządzenie EUDR, które weszło w życie 29 czerwca 2023 r. reguluje wprowadzanie na rynek unijny i wywóz z UE niektórych towarów i produktów, których produkcja może mieć...
► KIM JESTEŚMY
► NASZE DZIAŁANIA
► NAUKA I WIEDZA
► PRAWO
► VIDEO
► KONTAKT
POLITYKA PRYWATNOŚCI
©2024 #HodowcyRazem