Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie transportu zwierząt gospodarskich
Warszawa, 27 stycznia 2023 r.
Transport żywych zwierząt gospodarskich odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu działalności gospodarczej i społecznej na terenach wiejskich wielu krajów Unii Europejskiej, szczególnie na obszarach wyludniających się. Specyficzne uwarunkowania środowiskowe i klimatyczne doprowadziły do rozwoju zróżnicowanych systemów i modeli produkcji zwierzęcej w państwach członkowskich. Transport zwierząt pozwala na ich komplementarność oraz zrównoważony rozwój.
Inicjatywa #HodowcyRazem opowiada się za poprawą dobrostanu zwierząt, ich zdrowia i kondycji w czasie transportu. Praktyczne doświadczenia i badania naukowe pokazały, że priorytetem powinna być jakość transportu z uwzględnieniem wentylacji, temperatury, powierzchni przypadającej na zwierzę itp., a nie tylko odległość i czas jego trwania. W dyskusji nad dobrostanem zwierząt inicjatywa #HodowcyRazem zachęca do całościowego i naukowego podejścia do zagadnienia transportu zwierząt w powiązaniu z aspektem ekonomicznym i społecznym. Transport zwierząt do tuczu i dalszej hodowli ma kluczowe znaczenie dla ciągłego doskonalenia genetycznego i dostępu do wysokiej klasy zwierząt i genetyki w wielu krajach.
Zgodnie z oceną przeprowadzoną przez Komisję Europejską w ramach procesu przeglądu prawodawstwa dotyczącego dobrostanu zwierząt w gospodarstwach, transporcie i podczas uśmiercania w ramach strategii „od pola do stołu” stwierdzono, że obecne prawodawstwo UE dotyczące dobrostanu zwierząt w transporcie poprawiło dobrostan zwierząt w porównaniu z okresem poprzedzającym jego przyjęcie.
Zagadnienie dobrostanu zwierząt w czasie transportu ma być dyskutowane na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej („Rolnictwo i Rybołówstwo”) w dniu 30 stycznia 2023 r. Delegacje krajów z Francji, Grecji, Irlandii, Łotwy, Litwy, Portugalii,, Rumunii, Hiszpanii w oficjalnym oświadczeniu podkreśliły rolę istniejących przepisów w tym względzie i wskazały kierunki wprowadzania dalszych zmian. Kolejny przegląd prawodawstwa powinien prowadzić do ułatwiania handlu wewnątrzwspólnotowego charakteryzującego się wysokim dobrostanem zwierząt, ale nie koncentrować się na środkach mających na celu zakazanie lub ograniczenie niektórych rodzajów transportu.
Inicjatywa #HodowcyRazem popiera stanowisko delegacji ośmiu krajów i zachęca administrację rządową do wspierania racjonalnych kierunków zmian legislacyjnych w interesie polskich rolników. Dalsze zaostrzanie przepisów dotyczących transportu zwierząt znacząco ograniczy produkcję zwierzęcą w UE i wzmocni konkurencyjność krajów trzecich.
Andrzej Kabat
Prezes Zarządu
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”
Mariusz Olejnik
Prezes Zarządu
Polskiej Federacji Rolnej
Aleksander Dargiewicz
Prezes Zarządu
Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
Dariusz Goszczyński
Prezes Zarządu
Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
Jerzy Wierzbicki
Prezes Zarządu
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego
Jacek Zarzecki
Prezes Zarządu
Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
Paweł Podstawka
Przewodniczący
Krajowej Federacji Hodowców
Drobiu i Producentów Jaj
Leszek Hądzlik
Prezydent
Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
W
I
Ę
C
E
J
Pismo z poparciem dla artykułu „Kulisy wegańskiej krucjaty” prof. Jarosława Całki
Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Warszawa, dnia 5 sierpnia 2024 r.Szanowny Pan Prof. dr hab. Jerzy PrzyborowskiRektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego Szanowny Panie Rektorze, Członkowie inicjatywy #HodowcyRazem to osiem...
Pismo w sprawie konsultacji projektu rozporządzenia dot. działania Współpraca objętego PROW na lata 2014- 2020
Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Warszawa, dnia 30 lipca 2024 r.Szanowny Pan Czesław Siekierski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi W związku z pismem Pana Ministra z dnia 19.07.2024 r. znak DIW.wbc.0210.2.2023 dotyczącym konsultacji...
Stanowisko członków inicjatywy #HodowcyRazem w sprawie rozporządzenie EUDR
Czas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoWarszawa, dnia 30 lipca 2024 r.Rozporządzenie EUDR, które weszło w życie 29 czerwca 2023 r. reguluje wprowadzanie na rynek unijny i wywóz z UE niektórych towarów i produktów, których produkcja może mieć...
► KIM JESTEŚMY
► NASZE DZIAŁANIA
► NAUKA I WIEDZA
► PRAWO
► VIDEO
► KONTAKT
POLITYKA PRYWATNOŚCI
©2024 #HodowcyRazem