Stanowisko dotyczące raportowania pozafinansowego i ekoschematów
Szanowny Pan
Czesław Siekierski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Szanowny Panie Ministrze,
W obliczu nadchodzących wyzwań związanych z raportowaniem ESG i redukcją emisji gazów cieplarnianych, konieczne jest ukierunkowanie wsparcia dla rolników i przetwórców w taki sposób, aby maksymalnie efektywnie adresować te wymagania. Członkowie inicjatywy #HodowcyRazem chcą podkreślić, że działania te powinny być skoncentrowane na tych segmentach produkcji, które są najbardziej narażone na presję związaną z raportowaniem ESG, szczególnie w nowoczesnych kanałach dystrybucji – takich jak dostawy do dużych sieci handlowych i przetwórców.
- Rosnąca presja w łańcuchu dostaw sieci handlowych:
Przepisy ESG wywrą największy wpływ na przedsiębiorstwa, które współpracują z nowoczesnymi kanałami dystrybucji takimi jak duże sieci handlowe których udział w rynku to około 65%. Firmy te, dążąc do neutralności klimatycznej, będą stawiały coraz wyższe wymagania swoim dostawcom, co oznacza, że presja na rolników i producentów żywności będzie rosnąć najsilniej właśnie w tym obszarze.
Sieci handlowe, takie jak Jeronimo Martins czy Carrefour, już teraz podejmują działania mające na celu zmniejszenie swojego śladu węglowego, a presja na dostawców będzie tylko rosła.
- Kierowanie wsparcia tam, gdzie presja jest najsilniejsza:
Biorąc pod uwagę powyższe, w ramach Krajowego Planu Strategicznego (KPS) oraz Krajowego Planu Odbudowy (KPO), wsparcie finansowe i technologiczne powinno być priorytetowo kierowane do tych rolników i przetwórców, którzy są bezpośrednimi dostawcami do sieci handlowych i eksporterów. To właśnie te podmioty będą musiały jako pierwsze dostosować się do zaostrzonych wymagań związanych z raportowaniem ESG i zmniejszeniem śladu węglowego swoich produktów.
Jednocześnie ważne jest, aby koncentrować środki w obszarach, które są silnie związane z nowoczesnymi kanałami dystrybucji i odczują intensywną presji związanej z raportowaniem ESG.
- Propozycje działań
W związku z powyższym, wnioskujemy o Ustalenie priorytetów w alokacji środków w ramach eko-schematów, aby wspierać te segmenty rynku, które najbardziej odczują presję regulacyjną, czyli rolników i przetwórców produkujących produkty pochodzenia zwierzęcego na rzecz nowoczesnych kanałów dystrybucji zarówno wprowadzanych na polski rynek jak i na wspólny rynek poza Polską gdzie udział nowoczesnych kanałów dystrybucji jest jeszcze większy niż w Polsce.
- Wprowadzenie ekoschematów wspierających redukcję emisji, w tym praktyk sekwestracyjnych oraz inwestycji w biogazownie.
- Zwiększenie wsparcia finansowego dla zakładów przetwórczych, które będą zobowiązane do raportowania śladu węglowego swoich produktów na zielone inwestycje
Znaczne zwiększenie liczby i przez to łącznej mocy biogazowni w tym biogazowni rolniczych, pozwoli w większym stopniu wykorzystać potencjał redukcji śladu węglowego w rolnictwie. Efektywność tej metody jest szacowana na około 20-30% redukcji emisji z rolnictwa wg różnych szacunków, a eko-schematy dają potencjał do dalszych znaczących redukcji.
Te działania pozwolą polskim rolnikom i przetwórcom dostosować się do zmian wymuszanych przez obowiązujące i te nadchodzące regulacje, zwiększyć efektywność gospodarstw i zapewnić im możliwość kontynuacji współpracy z największymi odbiorcami w kraju i za granicą.
Szanowny Panie Ministrze,
Chcielibyśmy uprzejmie przypomnieć o naszej prośbie dotyczącej zorganizowania konferencji w sprawie wyzwań związanych z raportowaniem ESG oraz potencjalnymi rozwiązaniami dla sektora rolniczego i przetwórstwa. Wierzymy, że dyskusja na poziomie ministerialnym pozwoliłaby lepiej zrozumieć narastającą presję, jaka będzie wywierana na polskich rolników oraz przetwórców w związku z nowymi regulacjami.
Konferencja ta mogłaby być doskonałą okazją do zgromadzenia ekspertów z branży, przedstawicieli rolników oraz przetwórców, aby wspólnie omówić możliwości wsparcia i odpowiednich działań w ramach Krajowego Planu Strategicznego oraz Krajowego Planu Odbudowy.
Z góry dziękujemy za pozytywne rozpatrzenie naszej prośby i mamy nadzieję na rychłe spotkanie, które pozwoli nam wspólnie wypracować rozwiązania wspierające polski sektor rolny w tym ważnym czasie zmian.
Andrzej Kabat
Prezes Zarządu
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”
Grzegorz Brodziak
p.o. Prezes Zarządu
Polskiej Federacji Rolnej
Aleksander Dargiewicz
Prezes Zarządu
Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
Dariusz Goszczyński
Prezes Zarządu
Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
Jerzy Wierzbicki
Prezes Zarządu
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego
Jacek Zarzecki
Prezes Zarządu
Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
Paweł Podstawka
Przewodniczący
Krajowej Federacji Hodowców
Drobiu i Producentów Jaj
Leszek Hądzlik
Prezydent
Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Stanowisko organizacji reprezentujących polski sektor hodowlany do wniosków ze Sprawozdania ze Strategicznego Dialogu o Przyszłości Rolnictwa UE przesłane do Copa-Cogeca
Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Warszawa, 25th September 2024Mrs Christiane LambertPresident of Copa Mr Lennart NilssonPresident of Cogeca Following the publication of the conclusions of the Report of the Strategic Dialogue on the...
Pismo do MRiRW w sprawie obrony budżetu na promocję produktów rolnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na rok 2025
Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Warszawa, dnia 13 września 2024 r.Szanowny Pan Czesław SiekierskiMinister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zwracamy się do Pana w imieniu inicjatywy #HodowcyRazem z prośbą o pilne działania mające na celu obronę...
Pismo z poparciem dla artykułu „Kulisy wegańskiej krucjaty” prof. Jarosława Całki
Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Czas zająć stanowisko Warszawa, dnia 5 sierpnia 2024 r.Szanowny Pan Prof. dr hab. Jerzy PrzyborowskiRektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego Szanowny Panie Rektorze, Członkowie inicjatywy #HodowcyRazem to osiem...
► KIM JESTEŚMY
► NASZE DZIAŁANIA
► NAUKA I WIEDZA
► PRAWO
► VIDEO
► KONTAKT
POLITYKA PRYWATNOŚCI
©2024 #HodowcyRazem