Pismo do Ministra Rolnictwa ws. uproszczonych zasad bioasaekuracji
Warszawa, 10 maja 2023 r.
Szanowny Pan
Robert Telus
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Dotyczy: wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz.1485)
Szanowny Panie Ministrze!
Sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wyrażają zaniepokojenie zapowiedzią wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz.1485) dla gospodarstw utrzymujących nie więcej niż 1 lochę lub 10 sztuk świń ze względu na ryzyko znacznego pogorszenia sytuacji epizootycznej w odniesieniu do Afrykańskiego pomoru świń (ASF), co będzie miało negatywny wpływ na funkcjonowanie i konkurencyjność całego krajowego sektora wieprzowiny.
Uzasadnienie:
ASF jest jedną z najgroźniejszych chorób w sektorze hodowli trzody chlewnej na całym świecie. Ta śmiertelna choroba świń domowych i dzików, stała się poważnym zagrożeniem ekonomicznym dla sektora hodowli trzody chlewnej o globalnych konsekwencjach. Wobec braku skutecznej szczepionki, ścisłe stosowanie środków zwalczania jest jedynym sposobem walki z chorobą zarówno w gospodarstwach towarowych, jak i przydomowych, które są szczególnie narażone na zakażenie i stwarzają trudne warunki do dalszego zwalczania choroby. W niektórych krajach, w przypadku wystąpienia chorób epidemicznych, podejmowane są działania ograniczenia lokalnego ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się ASF poprzez zmniejszenie liczby świń utrzymywanych w gospodarstwach przydomowych o niskiej bioasekuracji. Szczególnie jest to zalecane w rejonach o dużym zagęszczeniu ferm towarowych.
Obecna sytuacja epidemiologiczna ASF w Polsce stanowi stałe zagrożenie dla krajowego sektora wieprzowiny i odchodzenie od zasadniczych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych w proponowanej skali i zakresie terytorialnym jest nieuzasadnione. Obniżenie zasad bioasekuracji może dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy stad w Polsce.
W projekcie rozporządzenia odstąpiono od obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami oraz wjazdami i wyjazdami, sporządzania spisu posiadanych świń, prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
W naszej ocenie jest stanowczo za wcześnie na znoszenie istotnych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych, a efekty wysiłków i działań branży oraz Inspekcji Weterynaryjnej prowadzonych przez ostatnie 9 lat w kierunku zmian świadomości i zachowań rolników i podwyższania standardów bioasekuracji zostaną przekreślone. W przypadku wystąpienia ASF w gospodarstwach przydomowych, konsekwencje funkcjonowania w podwyższonych rygorach czerwonej strefy spadną na sąsiednie specjalistyczne gospodarstwa produkujące żywiec wieprzowy na rynek. Rozporządzenie nie przewiduje w takim przypadku rekompensat dla rolników, którzy stosują się ściśle do obowiązujących przepisów i ponieśli nakłady na wprowadzenie bioasekuracji.
Jednocześnie wnioskujemy o rozpoczęcie prac w kierunku zmian legislacyjnych niezbędnych do wdrożenia produkcji świń w kompartmentach ASF, gdyż w obecnym kształcie przepisów, gospodarstwa towarowe utrzymujące właściwy reżim sanitarny ponoszą konsekwencje braku bioasekuracji i ognisk u swoich sąsiadów.
Sygnatariusze #HodowcyRazem
Jacek Zarzecki
Prezes Zarządu
Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
Mariusz Olejnik
Prezes Zarządu
Polskiej Federacji Rolnej
Aleksander Dargiewicz
Prezes Zarządu
Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
Dariusz Goszczyński
Prezes Zarządu
Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
Jerzy Wierzbicki
Prezes Zarządu
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego
Andrzej Kabat
Prezes Zarządu
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”
Paweł Podstawka
Przewodniczący
Krajowej Federacji Hodowców
Drobiu i Producentów Jaj
Leszek Hądzlik
Prezydent
Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Do wiadomości:
Lek. Wet. Paweł Niemczuk- Główny Lekarz Weterynarii
W
I
Ę
C
E
J
Stanowisko w sprawie braku zgody na przedłużanie na kolejne lata zawieszenia ceł i kontyngentów dla ukraińskiego mięsa drobiowego i jaj
Czas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoWarszawa, 6 kwietnia 2023 r.Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie braku zgody na przedłużanie na kolejne lata zawieszenia ceł i kontyngentów dla ukraińskiego mięsa drobiowego i jajReprezentując organizacje...
Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochrony nazw produktów mięsnych oraz definicji produkcji zrównoważonej
Czas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoWarszawa, 27 lutego 2023 r.Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochrony nazw produktów mięsnych oraz definicji produkcji zrównoważonejMając na uwadze: problem tzw. geenwashingu związanego ze sprzedażą...
Stanowisko dot. pilotażowego programu zwalczania ASF, który powstał w Woj. Lubuskim
Czas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoCzas zająć stanowiskoWarszawa, 6 lutego 2023 r.STANOWISKO INICJATYWY #HODOWCYRAZEM: DOTYCZĄCE WDROŻENIA PRZEZ MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI PILOTAŻOWEGO PROGRAMU ZWALCZANIA ASF, KTÓRY POWSTAŁ W WOJ. LUBUSKIMOstatnio...
